Hop-Up Nedir

BB nin daha uzağa gitmesi için

Eğer ateşli silahlarda yiv-set mantığını biliyor iseniz, bu konuyu çok rahat anlayacaksınız yoksa ateşli silahlarda yiv-set nedir isimli makalemize bir göz atın, 

 

BB namludan çıkış hızı ile direk olarak havaya çarpar ve gücünü çoğunu kaybeder, bu da mesafenin kısalmasına neden olur. 

 

Hop-Up BB ye kendi merkezinde yukarıdan geriye doğru bir dönüş verir. 

Merkezi bu dönüşün etkisini magnus kuvveti ile açıklayabiliriz, BB kendi etrafında dönerek, havayı kendi etrafına toplar ve yer çekimine karşı koyar. 

 

BB dönüşünü hop-up ayarlar. Hop-up unite, inner barel’in ucunda T olarak tanımlayacağımız bir parçadır, alt kısmından şarjör ile bağlantıda, sağ tarafından hava basıncı gelmekte ve sol taraftan da namlu bağlantısı. 3 ucun birlestiği noktada yukardan BB nin dönmesini sağlayan, bir basınç noktası vardır. Bu basınç miktarını ufak bir çember ile ayarlayabiliriz, basıncı FPS şiddetine ve havanın sertliğine göre ayarlamak gerekir.

 

Baskıyı çok artırsak dönüş çok artınca, BB namludan çıktıktan sonra Yukarı doğru gidecektir. Tam tersi baskı az oldukça BB erken düşecektir.  Uygun baskı ile BB gücü tükenene kadar havada kakacaktır. Ufak bir püf nokta BB üstüne baskı sağa sola kayıp ortalanmaz ise namlu çıkışından sonra BB  sağa sola kayacaktır. 

 

Biz Türkçesini yapana kadar Burntwolf tan dinleyin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir