Hop-up

Hop-up nasıl ayarlanır nasıl düzeltilir ve neden Hop-up ayarları bozulur ?

Öncelikle oyuncaklar birleştirilir iken Hop-up baskı yapmasın diye sıfırlanır. Yani; hop baskısı hiç yoktur bu yüzden yeni oyuncakların Hop up ayarları yapılmalıdır. 

Şu vardır ki yeni oyuncular deneyimli  bir oyuncunun yanına gelip  “Hop up nasıl yapılır” diye sorduklarında bu soru   aslında Hop UP ayarımı yapabilir misin şeklinde oluyor. 

 

Play Video

Hop Up Kalibrasyonu

Hop-up tasarımının temel yönlerinden biri, sürtünmedir.

           Bu nedenle tüm mekanizmanın kuru tutulmalıdır, herhangi bir kayganlaştırıcının namlunun içine girmemesine dikkat edin. bazen bucking takmak içn silikon sprey kullanılır veya iç namlu içini temizlemek için, bu bakımlardan sonra çok dikkatli bir temizleme yapılması gerekmektedir.

 

             İlk alım sonrası, değişen hava şartları, ve çok kullanım kaynaklı Hop-Up ayarlarını yapmanız gerekecektir. Bu adımlar gayet doğal süreçlerdir birde bunlar dışında, oyuncağın açılması, kazalar, hatalı BB kullanımları gibi doğal durumlar dışında da hop-up ayarını yapmanız gerekebilir!

Hop-Up ayarı açık arazide min. 30-35m lik bir  hedefe atılarak yapılır. İlk 4-5 atış yapılarak BB nin namlu çıkışından sonra izlediği yörüngeye bakılır; Kullandığınız BB nin ağırlığına göre bu farklılık göstereceği için sürekli kullandığınız BB gramajı (BB öneri tablosunda BB gramajınız seçebilirsiniz.) ile ayarlarınızı yapın.

İlk 5 atışta BB nin yörüngesi yere doğru ise ;

15-20 mt sonra aşağı yere doğru bir yay çiziyor ise nub bastırmadığı için, (veya yeterince güçlü bastırmadığı için) BB eksen dönüş turu yeterli olmuyor ve aşağı doğru ivme kaybediyor. AEG HOP çemberini veya kolunu HOP yününde hareket ederek HOP vermek gerekir. Bu işlemi milim milim yapmak ve her seferinde kontrol etmek gerekir, her HOP baskısında BB nin aldığı, tur sayısı, çıkış gücünle orantılı bir şekilde olmalı ve yer çekimine karşı havayı doğru orantıda altına alması gerekmektedir. Her bir milimlik hop baskısından sonra atış kontrol edilerek, BB nin çizdiği yayın biraz daha düzgünleştiğini göz ile kontrol etmek gerekir. En iyi hop u almış BB (saniyede ki yerden yukarı istikamete olan dönüş tur sayısı ) yere iniş yay şekli artık bir uçağın yere inişi gibi olacaktır.

İlk 5 atışta BB nin yörüngesi yukarı doğru ise ;

Namlu çıkışından sonra, BB Yukar doğru hızlı bir kavis alıyor ise, HOP fazla verilmiştir ve bu nedenle, BB nin tur sayısı artmış ve altına aldığı hava nedeni ile BB yörüngesinde hızlı bir yükseliş meydana gelmiştir. En doğru hareket, HOP u sıfırlayıp İlk maddedeki gibi yavaş yavaş artırarak kontrol etmek gerekir.

Dikkat edilmesi gereken Önemli hususlar;

                Karşınıza çıkabilecek muhtemel sorunlar;

1-      Hop sonuna kadar çevirmenize rağmen hala yere doğru eğimde bir değişme yok ise

2-      Çember veya kol çok yumuşak ve çok ufak bile bir zorluk yaşamıyor ise;

3-      Çember sürekli dönüyor ve bir noktada sonlanmıyor durmuyor ise

Hop-Up ünitesinde bir hasar olmuş veya söküp takma yaptı iseniz parçaları doğru bir şekilde birleştirmemiş olabilirsiniz. Gerekli yönergeleri tekrar takip etmeniz gerekmektedir.

Bazen çift BB atışları Besleme problemleri Hop-Up da problem olduğu kanaatini getirse de, genelde bu tür problemler, Taper-Plate, Şarjör gibi yan unsurlar yüzünden olduğu çok görülmüştür. Bucking in yanlış takılması bile doğru Hop-Up ayarı yapılmamasına neden olabilir.